Borgmester

Ole Wej Petersen (A)                 
Plantagevej 7 A
5960 Marstal
Tlf. 23 34 24 16
owp@aeroekommune.dk

Formand for Økonomi- og erhvervsudvalget
Formand for Elfærgeprojektet (§ 17 stk. 4 udvalg) 
Formand for Udvalget for bæredygtig energi (§17, stk. 4 udvalg)
Medlem af  Udvalget vedr. billettering i land - Færgeområdet (§ 17 stk. 4 udvalg)  

 

1. viceborgmester

Inga Blom Thomas (P)
Vester Bregninge 4
5970 Ærøskøbing
Tlf. 42 32 18 90
ibt@aeroekommune.dk

Medlem af Kultur- og socialudvalget

 

2. Viceborgmester

Anders Johansson (C)
Skippergade 22a
5960 Marstal
Tlf.  21 28 59 60 
ajo@aeroekommune.dk

Medlem af Kultur- og socialudvalget

 

 

Peter Hansted (A)
Borgnæsvej 8
5970 Ærøskøbing
Tlf. 25 74 56 15
pha@aeroekommune.dk

Formand for Bevillingsnævnet
Medlem af Teknik-, miljø- og havneudvalget

 

 

Jens Weiss (Løsgænger)
Kirkestræde 10
5960 Marstal
Tlf: 51 54 86 01
jwe-kb@aeroekommune.dk

Medlem af Teknik-, miljø- og havneudvalget
​Medlem af Folkeoplysningsudvalget
Medlem af Handicaprådet
Medlem af Lokalplan 9-9 B udvalget (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Lennart L. Mogensen (V)
Søndergade 24
5960 Marstal
Tlf. 24 45 91 49
llm@aeroekommune.dk

Formand for Teknik-, miljø- og havneudvalget
Formand for Birkholmsudvalget
Formand for Lokalplan 8 udvalget (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Mona Madsen (V)
Tranderupgade 49
5970 Ærøskøbing
Tlf. 20 44 44 41
mm-kb@aeroekommune.dk

Formand for Børn- og ungeudvalget
Næstformand i Handicaprådet
Medlem af Kultur- og socialudvalget

 

Kaj Nøttrup (V)
Langebro 6
5985 Søby Ærø
Tlf. 20 21 20 24
kaj@aeroekommune.dk

Medlem af Økonomi- og erhvervsudvalget
Medlem af Folkeoplysningsudvalget
Medlem af  Udvalget vedr. billettering i land - Færgeområdet (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Bent Juul Sørensen (Æ)
Dunkærgyde 13
5970 Ærøskøbing
Tlf. 20 29 25 46
bjs@aeroekommune.dk

Medlem af Økonomi- og erhvervsudvalget
Medlem af Birkholmsudvalget
Medlem af  Udvalget vedr. billettering i land - Færgeområdet (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Minna Henriksen (F)
Tværbymark 8
5970 Ærøskøbing
Tlf. 61 74 59 40
mhe-kb@aeroekommune.dk

Formand for Kultur- og socialudvalget

 

Carl Jørgen Heide (P)
Teglgade 4
5960 Marstal
Tlf. 5123 2739
cjh@aeroekommune.dk

Næstformand for Børn- og ungeudvalget
Medlem af Kultur- og socialudvalget
Medlem af Birkholmsudvalget

 

Søren Degn Laxy (C)
Kirkevejen 18
5960 Marstal
Tlf. 23 96 30 24
sdl-kb@aeroekommune.dk

Medlem af Teknik-, miljø- og havneudvalget
​Medlem af Folkeoplysningsudvalget
​Medlem af Lokalplan 9-9 B udvalget (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Mads Boeberg Hansen (C)
Reberbanen 16 
5960 Marstal
Tlf.  40 14 86 81
mbh@aeroekommune.dk

Medlem af Økonomi- og erhvervsudvalget
Medlem af Hegnssynet
Medlem af Udvalget for bæredygtig energi (§17, stk. 4 udvalg) 
Medlem af  Udvalget vedr. billettering i land - Færgeområdet (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Bente Friis Andersen (O)
Baggårde 7
5960 Marstal
Tlf.  61 75 23 09
bfa-kb@aeroekommune.dk 

Medlem af Teknik-, miljø- og havneudvalget
​Medlem af Folkeoplysningsudvalget
Medlem af Handicaprådet
Medlem af Lokalplan 8 udvalget (§ 17 stk. 4 udvalg) 

 

Flemming Boye (O)
Sølvgade 22
5960 Marstal
Tlf. 51 25 92 41
fbo@aeroekommune.dk

Medlem af Økonomi- og erhvervsudvalget
Medlem af  Udvalget vedr. billettering i land - Færgeområdet (§ 17 stk. 4 udvalg) 

Oplysningspligt - Kommunale hverv

Kodeks for Ærø Kommune