Vinder af Dagplejens dag 2008

Ærø Dagpleje har vundet 1. præmie for Dagplejens Dag 2008. (dadaaaaaa.......)

 

 

Det er med stor glæde og stolthed, at vi i dagplejen, har modtaget meddelelse om, at Ærø Dagpleje er blevet udvalgt, som den kommune i Danmark, der havde lavet det bedste arrangement for Dagplejens Dag 2008.

Dagplejens Dag er en årlig begivenhed, der afholdes i alle landets dagpleje-ordninger, og altid den 2. onsdag i maj.

Hvert år udvælger FOA - (dagplejens fagforening) - de 3 "Dagplejens Dag" arrangementer, som de finder er bedst, og tildeler en 1. - 2. og 3. plads.

Ærø Dagpleje blev udvalgt som topscorer. Og det er vi da bare så STOLTE over.....

 

Kort beskrevet om dagen:

Alle dagplejebørn - og det var alle, uanset alder - havde malet et billede på hver sit lærred. Samtidig med selve denne udførelse, blev det enkelte barn fotograferet, som dokumentation, jvf. dagplejens lærerplaner.

Alle dagplejebørn - og det alle, - havde malet et billede på hver sit lærred. Samtidig med selve denne udførelse, blev det enkelte barn fotograferet, som dokumentation, jvf. dagplejens lærerplaner.

Alle billeder, de flotte malerier samt fotografierne, blev, af dagplejens personale, hængt op på Ærø Rådhus, i kantine og på gangarealer, aftenen før en planlagt fernisering. Maleri og foto ved siden af hinanden, så kunstværk og kunstner passede sammen.

Og så var der indbudt til fernisering, i den lokale ugeavis, for alle interesserede. Og det var der rigtig mange der var.

 

 

Alle gæster blev budt på KRAM-godter, da Ærø på samme tidspunkt var KRAM-kommune. (hvilket betyder fokus på Kost, Rygning, Alkohol, Motion) Derfor blev udstillingen samtidig set af mange mennesker på øen, der, den efterfølgende måned, kom til KRAM-undersøgelse på rådhuset. Også mange mennesker som til daglig ikke var i kontakt med dagplejen.

Kommunens Park og Vej afdeling havde sørget for, at hegne en stor del af rådhusets have af, så alle, også vores små kunstnere, kunne færdes sikkert både ude og inde, i det pragtfulde vejr, der heldigt afrundede succeen.

Så dagplejen blev virkelig synliggjort, hvilket er en del af formålet med at afholde Dagplejens Dag.

Alt dette har FOA fundet værdigt til en 1. præmie, som er 2 flasker rødvin og en check på 8000 tusinde kroner!!!!!!

Det er anderkendelse..... og det betyder alligevel meget i dagligdagen..... kan vi mærke!!


Se billeder fra dagen HER